نفتکش سانچی در آتش و خانواده‌ها در سکوت خبری سوختند

بدست • 12 ژانویه 2018 • دسته: جامعه و سیاست٬ همه نوشته ها

در روزهای گذشته خبر آتش گرفتن #نفتکش_ایرانی #سانچی به گوش همه رسیده است. ماجرا تا آنجا مهم است مه ریاست محترم جمهور تا امروز در دو حکم و دستور جداگانه چهار وزیر را برای رسیدگی به این موضوع مامور کرده است.

اما علی رغم اهمیت ابعاد انسانی و حتی اقتصادی این موضوع در شرایطی به سر می‌بریم که رسانه‌ها بالاخص صدا و‌سیمای جمهوری اسلامی این موضوع را در صدر اخبار خود قرار نمی‌دهند و حتی مانند حادثه #پلاسکو که در سال کذشته در چنین روزی‌هایی رخ داد و البته ابعاد مشابه‌ای داشت پوشش خبری حادثه #نفتکش تقریبا نزدیک به هیچ است.

با توجه به شرایط فعلی در رابطه با حساسیتهای انسانی که در این حادثه رخ داده است شاید اطلاع‌رسانی #شفاف و به لحظه بهترین تسکین و روشی آرامش بخش برای خانواده کارکنان نفتکش سانچی باشد.

از سوی دیگر با توجه به ابعاد بین المللی حادثه در صورتی که امداد رسانی بین المللی با کاستی‌هایی روبرو باشد به شکل طبیعی فشار افکار عمومی می‌تواند موضوع را تسهیل کند و هیچ دولتی در جهان تمایل ندارد که در اینگونه حوادث مورد نفرت افکار عمومی قرار گیرد!

اما مشکل کجاست که پوشش رسانه‌ای مناسب و حرفه‌ای صورت نگرفته است.

اولین و مهمترین دلیل بین‌المللی نبودن حیطه خبر رسانی در ایران است. اتفاقات خبری اگر خارج از تهران باشد، با اختلال و کاستی روبه‌رو خواهد بود چه برسد به خارج از مرزهای کشور آنهم به‌الصین!

باید پذیرفت که دفاتر خارجی ایرنا و صدا و سیما خصوصا در شرق آسیا بسیار ضعیف و تقریبا بدون کارکرد هستند تا جایی که اساسا اخبار ارسالی از دو‌ کره و ژاپن و حتی مالزی مسلمان با حضور آنهمه ایرانی و کشورهای دیگر منطقه بسیار ضعیف است.

اساسا صدا و سیما در پوشش اخبار بین المللی در ارتباط با ایران در عرصه بین الملل غیر از عراق و سوریه و لبنان بی تاثیر است و باید پذیرفت در شرایط مشابه در صورتی که دولت به عنوان پشتیبانی کننده خبرنگاران سیما ورود نکند نباید انتظاری از بخشهای خبری صدا و سیما داشت.

از سوی دیگر متاسفانه اتفاق در آبهای بین‌المللی در چین و نزدیکی مرز ژاپن اتفاق افتاده است. در ۴۸ساعت آینده تمدید لغو تحریم‌های هسته‌ای از سوی دولت امریکا بواسطه توافق عسته‌ای اهمیت بسیاری دارد و در حالیکه رییس‌جمهور امریکا در نقطه مقابل برجام قرار دارد و نشان داده تا مجبور نباشد به هیچ توافقی پایبند نخواهد بود، اجماع طرف‌های برجام در موضوع هسته‌ای و تحت فشار گذاردن امریکا از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و در نتیجه ایران از هر اتفاقی که منجر به کوچکترین خللی در اجماع بین‌المللی علیه امریکا و همراهی با ایران در موضوع برجام شود اجتناب خواهد کرد و اتفاقا محمدجواد ظریف که در حکم رییس جمهور در این رابطه مامور نیز شده علی‌رغم سفر به روسیه و حضور در جلسه با وزرای خارجه اروپایی به میزبانی معاونت سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در بلژیک‌ به چین سفر نکرد و حتی تا امروز خبری مبنی بر تماس تلفنی دو وزیر خارجه نیز منتشر نشده است.

در نهایت مسئله اینست که جریان اطلاع‌رسانی وابسته به سیستم حاکمیت در هر حالتی تحت تاثیر روابط و سیاستهای اعمالی است و با فضای حرفه‌ای رسانه‌ای جهان فاصله‌دار و بار دیگر حای خالی یک رسانه بین المللی توانمند ایرانی احساس می‌گردد و این البته از مسئولیت شرکت ملی نفتکش ایران که علاوه بر اینکه ناتوانی خود در مدیریت شرایط بحران را اثبات کرد متاسفانه معلوم شد تمامی هزینه‌ها حقوق‌هایی که در حوزه اطلاع‌رسانی نیز در این شرکت پرداخت شده جز حیف اموال دولتی چیز دیگری نبوده است کم نخواهد کرد.

برچسب‌ها: ٬ ٬ ٬ ٬

دیدگاه خود را بیان کنید.